Каква е връзката между кръвоносните съдове и самочувствието?
Наскоро една позната ме попита: „Свързана ли е депресията със състоянието на сърцето?“
Въпросът не е съвсем еднозначен :=)
Да, всички знаем за изрази от рода на „Сърцето ми пееше от радост!“ Т.е., когато сърцето е добре и ние сме добре.
Днес учените вече доказаха, че не само състоянието на сърцето, но и състоянието на самите кръвоносни съдове е от решаващо значение за това как ще се чувстваме в ежедневието си.
Оказва се, че кръвоносните съдове са важни както за здравето на различните ни органи, така и за настроението и самочуствието ни, начина, по който вървим през живота.
Още през XVв. хората започват да се замислят за значението на сърдечно-съдовата система и да рисуват картини, на които са изобразени артериалната и венозната система в човешкото тяло.
В наши дни, тази тема до голяма степен е изучена от лекарите и ние сме много по-знаещи какво представляват кръвоносните съдове.
Това, което е по-важно, знаем как влият на целият организъм.
Знаем, например, че артериалните съдове са отговорни за храненето на клетките и мозъка.
А венозните са свързани с прочистването на организма и са повече от артериалните.
Знаем още, че белодробното дърво има и венозни и артериални съдове.
При дишането се осъществява най-голямото тайнство на нашето съществуване.
При дишането, венозната кръв се повдига към белите дробове, прочиства се и се превръща в артериална. И това по около 24 000 пъти в денонощие.
Една и съща кръв се променя толкова много. Не ви ли се струва магично?
Хората още от древността са усещали, че има нещо много специално в нашите вени, артерии и капиляри.
Това е най-голямата структура в човешкото тяло. Имаме над 100 00 км. кръвоносни съдове в организма.
Ние самите сме съдово тяло, защото до всяка клетка достига кръвта, която осигурява живота на органите, тъканите и клетките.
Предлагам ви да си направите следния експеримент. Натиснете с пръст на произволно място по кожата си и вижте какво ще се случи.
Натиснатото място моментално побелява защото сте му спрели притока на кръв. След минутка мястото си е пак розово и кръвта тече .
Да поясня, че по това колко бързо се възстановява цвета на кожата след такова притискане, разбираме дали кръвоносните съдове са в добро или затормозено състояние!
Има и още една система, която е пряко свързана с кръвоносната, това е нашата лимфа. Когато тя е в добро състояние, помага за правилното очистване на тялото.
Лимфата е важна и за поддържането на нашата кожа. Кожата изпълнява защитна функция и първа ни сигнализира ако нещо не е наред, най-често със сърбеж, ,петна, отоци.
И това вече пряко влияе на самочувствието ни. Как да имаме настроение и добро разположение на духа, ако кожата ни не изглежда добре? :=)
Но това е само външната страна на нещата.
„Кожата расте отвътре навън“, както казват лекарите. Тя просто е огледало на това, което се случва вътре в нас.
Наскоро прочетох нещо прекрасно:
Още древната медицина е казала: “Кожата, това са очите на черния дроб”.
Колко хубаво е казано,нали? И колко вярно.
Ако чернодробното кръвообращение не е добро, кожата става суха, с обриви и сърбежи и ние нямаме самочувствие.
Нещо много интересно са открили учените в последните десетилетия. С помощта на силни микроскопи са намерили клетки в човешката кръв, които се наричат полизахариди.
Това е ВЕЛИКИЯТ БАРИЕРЕН РИФ на нашето тяло.
Всички ние сме произлезли от морето и си имаме Голям бариерен риф, който пропуска в кръвта това, което е нужно на клетките, това, което помага за доброто здраве.
Първият сигнал, че нещо не е наред в нашият бариерен риф е спадането на настроението ни.
Нямаме енергия, нямаме настроение, сънливи сме, ставаме раздразнителни.
Другият показател за състоянието на кръвоносната система, както и на костната, е дали изпитваме удоволствие от движението. Това е показател за добро здраве и повишава самочувствието на човека.
Когато не се чувстваме в оптимална форма, апатични сме , лесно се уморяваме, редно е първо да потърсим дали има проблем с кръвоносната ни система, едва след това изследвания на отделните органи.
Някои от най-честите болести на съдовете, с които се сблъскваме в ежедневието са:
– Исхемия-това е когато малко артериална кръв отива към клетките. Всички сме чували за исхемична болест на сърцето и тя за съжаление е сериозна патология.
– Венозен застой – когато кръвта не се оттича добре.
– Хипертония – когато нашите тъкани и органи не получават достатъчно количество кръв. Увеличава се налягането в артериалната система, за да се осигури правилно хранене на органите и тъканите. От там се увеличава и артериалното налягане, т.е. ставаме с повишено кръвно.
– Хипотония – пониженото кръвно налягане, което кара кръвоносната ни система „да се задъхва“, образно казано.
– Аритмия – нарушения в сърдечният пулс, хие чувстваме все едно сърцето ни „прескача“.
– Варикоза-(от гр. възел). Промени във вид на възел. Кръвта се събира в мастото, където е поразен ендотела (вътрешната стена на кръвоносния съд и се образува нещо като балонче, което нарушава венозния поток. Най-честото проявление на варикоза са разширените вени.
– Аневризмите – това са тежки патологии. Представляват разширение на кръвоносния съд, вследствие отслабване на съдовата стена и може да доведе до фатален изход.
– Тромбози – Тромбът е тапа в кръвоносният съд. Тромбите са ни дадени не, за да ни убиват, а да ни спасяват. Те никога не са внезапни и действат като лепенка, която не позволява да се скъса кръвоносният съд и кръвта да се излее в тъканите.
Нашата задача е да се съхраним здрави, работоспособни, уверени, в добро състояние на тялото и духа.
Съдовете управляват всичко. Когато не ни се прави нищо, апатични сме и уморени, въпросът, който задава лекарят-ангиолог е : “Как работят Вашите съдове?
Още нещо показателно – ако забележим отоци по краката, това винаги е свързано със застой на венозната кръв в съдовете. Венозните патологии са опасни. Могат да се получат при 67 % от жените и от 20 до 40 % при мъжете. Не е варно, че това е женска болест, засяга и мъжете.
А щитовидната жлеза? Когато тя се обажда, мозъкът винаги я чува. Проблемите на щитовидната жлеза са свързани с тероидните хормони, които са пряко свързани с кръвоносната система.
Когато имаме недостиг на тероидни хормони, най-честите състояния са аритмия, глухи тонове на сърцето, хидроперикардия.
А при излишък на тероидните хормони имаме тахикардия на сърцето, увеличаване на кръвното налягане . Щитовидната жлеза ръководи обмяната с помощта на хормонални структури. Тя е пряко свързана с кръвоносната система.
За изработването на тироидни хормони щитовидната жлеза взема йод от много кръвоносни съдове. Какво ще се случи с нея ако се прекъсне работата на съдовете, които осигуряват нейната жизнена дейност?
Ще се формират кисти, образувания, шлаките ще задръстят съдовете.
Виждате вече, как в основата на здравето, самочувствието и благоденствието ни всъщност стои така пренебрегваната съдова система.
А можем ли да направим нещо, за да я поддържаме здрава?
Можем по всяка вероятност да се движим повече, да се храним разумно и здравословно, да пием повече вода.
Но как да се движим, ако се изморяваме бързо и трупаме излишни килограми дори и да се храним балансирано, вследствие на болна щитовидна жлеза, например?
Тук на помощ идва храната от водорасли и грозде на Вертера – AngioLive (angio-кръвен и live-жив).
AngioLive е разработен, изследван и сертифициран продукт за превенция и за специализирано хранене при заболяване на съдовете с ангипротекторни свойства. Това е абсолютно натурален продукт, който ни помага да си върнем:
– Бодростта и желанието да се движим и да усещаме радостта от живота.
– Увеличава работоспособността.
– Помага за здрав сън.
– Намалява отоците.
– Спира треперенето и измръзването на ръцете и краката.
Нека да живеем в здраве и разбиране какво означава това здраве.
Имаме възможност да провеждаме профилактика, превенция и възстановяване при нужда, с осъзнато отношение към нашите кръвоносни съдове и да се радваме на самочувствие и живот без болести, като просто контролираме нашата сърдечно-съдова система.
Бонуси: